sobota, 12 maja 2012

Tożsamość

6. października 2010r.  rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje dla młodych duchem, inspirowane Ogólnopolskimi Czuwaniami Młodych nad Lednicą. Nosiły one tytuł "Tożsamość". Jak wyjaśnił ich organizator, ksiądz Sławomir Kowalski, chodziło przede wszystkim o "uświadomienie sobie osobistej tożsamości. Kim jestem? Jaki jestem? Co chcę w życiu osiągnąć?".
Te rekolekcje były trzecią i ostatnią częścią cyklu "Na dobry początek", zainaugurowanego jeszcze w 2008 roku i kontynuowanego w 2009; poprzednie części nazywały się "Zbuduj serce" i "Wygraj dom". To właśnie po pierwszym rekolekcjach, w których brali udział Anetka Pyrkosz i Paweł Woźniak, ksiądz Kowalski zwierzył się Anecie, że chciałby rozpocząć tworzenie w parafii grupy teatralnej...
W 2009 roku w budowanie domu była już zaangażowana ... grupa "Misterium".  23., 24. i 25. września kolejno budowano "Fundament", "Ściany" i "Dach".




Już zazdrosny? ;)




fot. powyżej z pryw. arch. A. Pyrkosz
Ksiądz Sławomir nie byłby sobą, gdyby nie "oprawił teatralnie" słów, które głosił... Były więc znaki, symbole, lednickie śpiewy, które łatwo wpadały w ucho, a nawet tańce;)
Rekolekcje "Tożsamość"  (kolejno: wiary, Kościoła, Eucharystii) trwały do piątku, 8.października 2010r. i były czasem radości i nabierania sił - także dla grupy Misterium...






















fot. Karol Mroziewski

środa, 2 maja 2012

Lekcja patriotyzmu


Dokładnie trzy lata temu, w pierwszym roku naszej działalności, krótko po "Zmartwychpowstaniu",  grupa pod kierunkiem księdza Sławomira Kowalskiego pokazała coś na kształt oprawy (bo nie był to spektakl w pełnym tego słowa znaczeniu) montażu słowno-muzycznego z okazji Święta Konstytucja 3 Maja, przygotowanego przez uczniów
 i nauczycieli LO w Sierszy.
3 maja 2009 roku, tuż po południowej Mszy Św. w naszym kościele parafialnym, w role XVIII-wiecznej szlachty wcieliło kilku członków grupy Misterium. Stroje wypożyczono z Teatru Ludowego w Krakowie. Pan Józef Lasoń, Piotrek Bartosik,  Ernest Jakóbik i Paweł Knapik świetnie weszli w swoje role. Ale największe wrażenie zrobiło przybycie Naczelnika Tadeusza Kościuszki -tę rolę znakomicie odegrał Piotrek Czech - wraz z kosynierami. Można też było wysłuchać poezji i pieśni patriotycznych. Wszyscy zgromadzeni w kościele odśpiewali uroczyście "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród".
To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Ksiądz Proboszcz Marek Hajdyła, dziękując, powiedział  na zakończenie: "Mając taką młodzież, możemy się spokojnie zestarzeć."











fot. z pryw. arch. A. Pyrkosz